Akciğer Kanseri Nedir?

Akciğer kanseri akciğerlerdeki normal hücreler anormal hücrelere dönüştüğünde ve kontrolden çıktıklarında ortaya çıkar. Akciğer kanserinin farklı histolojik türleri vardır. Bazı türleri diğerlerine göre daha hızlı büyür.

Türkiyede akciğer kanseri erkeklerde kanser nedeniyle ölümlerin en büyük sebebidir.

Akciğer kanseri belirtileri nelerdir? – Akciğer kanseri ile ilgili en sık belirtiler şunları içerir:

● Öksürük
● Solunum sıkıntısı veya hırıltılı solunum bozukluğu
● Kan tükürmek veya öksürmek
● Göğüs ağrısı, künt, keskin veya bıçak saplanır şekilde olabilir
● Ses kısıklığı
● Baş ağrısı ve yüzün, kolların veya boynun şişmesi

Kanser akciğerlerin üst kısmında büyüyorsa, aynı zamanda aşağıdakilere neden olabilir:

● Kol, omuz veya boyunda ağrı
● Sarkmış göz kapağı veya bulanık görme
● El kaslarının zayıflığı

Bu belirtilerin hepsi akciğer kanseri olmayan koşullardan da kaynaklanabilir. Ancak bu belirtilere sahipseniz, doktorunuza başvurmalısınız.

Akciğer kanseri için bir test var mı?
Evet. Doktorunuz akciğer kanseri olduğunuzdan şüphelenirse, muayene ve akciğer grafisi isteyecektir (Resim 2.). Göğüs röntgeninde kanser gibi gözüken bir yer varsa, muhtemelen diğer testlerle de takip edecektir. Bunlar şunlar olabilir:

1. Kan testleri
2. BT taraması – Bu test vücudunuzdan görüntüler oluşturur ve anormal büyümeleri gösterebilir.
3.Biyopsi – Akciğerdeki anormal oluşumdan küçük bir doku örneği alınır. Kanserli olup olmadığını görmek için mikroskop altında uygun boyamalarla numune incelenir. Biyopsi genellikle bronkoskop dedğimiz ucunda kamera ve ışık sistemi bulunan esnek bir tüp aracılığıyla alınır.
4.PET-BT- Evrelendirme için genel vücüt taraması. Nükleer Tıp incelemesidir.
5. Beyin MR’ı

Akciğer kanseri evrelemesi nedir? – Kanser evrelemesi, doktorların bir kanserin ne kadar ilerlediğini anlamasının bir yoludur. PET incelemesi bu nedenle en sık kullanılmaktadır.

Sizin için doğru tedavi, kısmen akciğer kanserinin evresine bağlı olacaktır. Tedaviniz ayrıca sahip olduğunuz akciğer kanseri türüne, yaşınıza ve diğer sağlık sorunlarına bağlı olarak da değişkenlik gösterir.

Akciğer kanseri nasıl tedavi edilir? – Akciğer kanseri olan bir çok kişide şu tedavilerin bir veya daha fazlası uygulanabilir.

● Ameliyat – Akciğer kanseri, kanseri ortadan kaldırmak için bazen ameliyatla tedavi edilebilir.
● Radyasyon tedavisi – Radyasyon kanser hücrelerini öldürür.
● Kemoterapi – Kemoterapi, kanser hücrelerini öldüren veya büyümesini önleyen ilaçların tıbbi terimidir.
● Hedeflenen tedavi veya hedefe yönelik tedaviler – Bazı ilaçlar yalnızca belirli özelliklere sahip kanserler için çalışır. Doktorunuz, bu ilaçlara cevap verebilecek akciğer kanseri olup olmadığını görmek için tümörünüzü test etmek isteyecektir. Bunun için yeterli doku parçasına ihtiyaç vardır.

Akciğer kanseri hastaları genelde yakınmalarına karşı tedavi alır. Örneğin akciğerlerinizin etrafında sıvı biriktiğinden nefes darlığı varsa, doktorunuz daha kolay nefes alabilmeniz için sıvıyı boşaltabilir.

Tedaviden sonra ne olur? – Tedaviden sonra, akciğer kanserinin geri gelip gelmediğini görmek için sık sık kontrol edileceksiniz. İzleme testleri genellikle muayene, göğüs röntgenleri veya BT taramaları içerir. Yukarıda listelenen belirtileri de izlemelisiniz, çünkü bu belirtilerin olması kanserin geri geldiği anlamına gelebilir. Belirtileriniz varsa doktorunuza veya hemşirenize söyleyin.

Akciğer kanseri geri gelirse ne olacak? – Akciğer kanseri geri gelirse, daha fazla kemoterapi, radyasyon veya ameliyat olabilir.

Akciğer kanseri önlenebilir mi? – Olabilir. Akciğer kanserinden kaçınmanın en iyi yolu sigara içmemektir. Sigara içenler, akciğer kanserine yakalanma açısından sigara içmeyenlere göre 22 kat daha yüksek bir riske sahiptir. Sigara içiyorsanız, sigarayı bırakarak akciğer kanseri olma şansınızı azaltabilirsiniz.

Başka ne yapayım? – Doktorlarınızın ziyaretler ve testler hakkındaki talimatlarını takip etmeniz önemlidir. Tedaviniz sırasında sahip olduğunuz herhangi bir yan etki veya sorun hakkında doktorunuzla konuşmanız da önemlidir.

Akciğer kanseri tedavisi almak, hangi tedaviye ne zaman ve nasıl başlanacağı konusunda birden fazla şeçenek olabilir.

Doktorlarınıza ve hemşirelerinize bir tedavi hakkında ne düşündüğünüz konusunda karar vermeden önce şunları sorun:

● Bu tedavinin faydaları nelerdir? Daha uzun yaşamama yardımcı olabilir mi? Belirtileri azaltacak mıdır yoksa belirtileri önleyecek mi?
● Bu tedavinin dezavantajları nelerdir?
● Bu tedavinin yanı sıra başka seçenekler var mı?
● Bu tedaviyi kabul etmezsem ne olur?

Yaşam sizin olup, kaliteli bir yaşam en doğal hakkınızdır.

Prof. Dr. Salih EMRİ
Göğüs Hastalıkları Uzmanı