Plevral Efüzyon Nedir?

Plevral efüzyon, akciğerlerin çevresinde (ancak içinde değil) sıvı birikmesidir (şekil 1). Kalp yetmezliği bu sorunun en yaygın sebebidir. Plevral efüzyon aynı zamanda bir enfeksiyon, kanser veya diğer sağlık problemlerinden de kaynaklanabilir.

Plevral efüzyonun belirtileri nelerdir?
Belirtiler şunları içerir:

● Göğüs ağrısı – Bu ağrı batıcı olabilir ; öksürürken veya derin nefes aldığınızda daha da kötüleşebilir. Bazen ağrı donuk veya künt vasıfta olabilir.
● Solunum sorunları – Normalden daha hızlı nefes alabilir veya nefes darlığı hissedebilirsiniz.
● Öksürük
● Ateş
● Hıçkırık

Plevral efüzyon için testlere ihtiyacım olacak mı?
Evet. Plevral efüzyon için yapılan testler şunları içerir:

● Göğsünüzün bir röntgen filmi
● Göğsünüzün CT taraması – Bu özel bir röntgen türüdür.
● Ultrason – Bu test, akciğerlerinizin çevresindeki sıvıyı fotoğraflamak için ses dalgalarını kullanır. Doktorunuz bir miktar sıvı alınması gerekiyorsa bu testi yapabilir.
● Torasentez – Bu, doktorun akciğerinizin çevresinden sıvının numunesini aldığı bir testin adıdır. Bu, göğsünüzde ciltten geçen bir iğne kullanılarak yapılır. Daha sonra laboraturda bu numune çeşitli biyokimyasal, sitolojik, patolojik ve mikrobiyolojik imcelemelere tabii tutulur.

Plevral efüzyon nasıl tedavi edilir?
Tedavisi belirtilerinize ve sorunun nedenine bağlıdır. Nefes almada sorun yaşıyorsanız, doktorunuz iğne veya plastik tüp ile akciğerlerinizin çevresindeki sıvıyı boşaltacaktır.
Ayrıca;
Kalp yetmezliğive ikincil gelişmiş sıvılarda doktorunuz “diüretik” olarak adlandırılan ilaçları reçete eder. Bu, akciğerlerinizden sıvı çıkmasına yardım eder. Örnek; furosemid (marka adı: Desal, Lasix) dir. Kalp yetmezliği için diğer ilaçları da almanız da gerekebilir.

Aakciğerlerinizin etrafında sıvıya enfeksiyon yani zatürre neden olursa, doktorunuz antibiyotik reçete edecektir. Doktorunuz enfeksiyonu boşaltmak için sıvıya esnek plastik bir tüp koyabilir. Bu tüp birkaç günlüğüne kalabilir. Bu genelde hastane tedavisini gerektirir.

Kanseriniz varsa ve akciğerlerinizin etrafında sıvı varsa, doktorunuz fazladan sıvıyı boşaltmak için göğsünüzün kenarına esnek bir plastik tüp koyabilir. Doktorunuz boruyu bir kaç hafta bırakabilir ve bazı cilt altından tünel hazırlanarak takılmış sistemlerle evde de sıvıyı boşaltabilirsiniz. Kanseri tedavi etmek ve sıvının geri gelmesini önlemek için kemoterapiye de ihtiyacınız olabilir. Ayrıca steril talk verilerek kimyasal olarak her iki akciğer zarının yapıştırılması da sıvının geri gelmesini önleyebilir.

Akciğerlerinizin çevresindeki küçük bir doku numunesini çıkarmak için cerrahiye de ihtiyacınız olabilir. Buna biyopsi denir.” Bu doku üzerindeki testler, efüzyonun nedenini açıklamak için yardımcı olabilir. Ameliyat sırasındaki doktor, alanı kapatmak ve sıvının geri dönmesini sağlamak için “talk” adı verilen tozlu bir madde kullanabilir. Bu genellikle VATS dediğimiz video yardınlı kapalı bir ameliyattır. Mezotelyoma tanısı ve evrelendirmesinde çok tercih edilmektedir.

Sonuç olarak akciğerlerin etrafında sıvı birikmesi hiç de az rastlanan bir durum olmayıp, göğüs hastalıklarının esas konularından birisidir.

Prof. Dr. Salih Emri
Göğüs Hastalıkları Uzmanı